Logowanie

Artykuły

Gimnastyka umysłu przed sesją

dodane: 17 lutego 2007

  Z pewnością nie raz zdarzyło Ci się zapomnieć gdzie położyłeś komórkę, gdzie spotkałeś osobę, która właśnie powiedziała Ci: "Cześć", czy też ważnego słówka na klasówce z angielskiego.

  - Skleroza - mruczysz pod nosem i ...zapominasz o tym fakcie. Przynajmniej do czasu, kiedy zobaczysz ocenę ze sprawdzianu.

  Nie musi jednak być tak źle. Sprawność pamięci - umiejętność opanowania nowego materiału i wykorzystania go w przyszłości można ulepszyć. Poniżej kilka rad zarówno dla tych, którzy szczycą się znakomitą pamięcią (żeby taka pozostała), jak i dla tych, którzy od czasu do czasu mają "luki".

Reklama

     Gimnastyka mózgu

  Z pewnością spotkaliście się z powiedzeniem: "Organ nieużywany zanika". Twierdzenie to zawiera prawie 100% prawdy, a zatem rozwiązuj krzyżówki, rebusy, quizy. Pokochaj zagadki i kryminały Agathy Christie, gdzie mordercę odnajdziesz drogą dedukcji. Baw się słowami i liczbami, rymuj, dodawaj i odejmuj w pamięci. Im częściej zmuszasz mózg do sięgania do "baz danych" w nim zawartych tym lepiej pobudzasz powstawanie nowych połączeń nerwowych.

     Odkrywaj nowe umiejętności, rozbudź pasje

  Czerpanie ze swoich pasji radości i poświęcenie im całej energii to rewelacyjny przepis na długowieczność (Pablo Picasso pracował w swoim atelier aż do 91 roku życia oddając się temu, co kochał). Zapisz się zatem na lekcje języka i ćwicz słówka. Rozpocznij kurs komputerowy i surfuj zapamiętale po internecie odkrywając nowe zasoby informacji.

     Ruch to zdrowie

  Nie da się zaprzeczyć, że wysiłek fizyczny to prawdziwy zastrzyk młodości dla twojego mózgu. Dzięki ćwiczeniom, zwłaszcza wykonywanym na świeżym powietrzu, do krwi trafia większa ilość tlenu. Tym samym twoje szare komórki są bardziej pobudzone, aktywniejsze.

  Ponadto ćwiczenia zmuszają ponadto organizm do wytwarzania czynnika wzrostu, który ma zasadnicze znaczenie dla funkcjonowania i żywotności neuronów.

zobacz wiecej